• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
POOL CEPLİ BİLARDO İL BİRİNCİLİKLERİ HAKKINDA

Değerli Bilardo Camiası,

Bilindiği üzere federasyon yönetimi olarak bilardomuzun tüm disiplinlerini eşit olarak görmekteyiz. Fakat  Ülkemizdeki “Karambol” ve “Üç Bant” bilardonun popülaritesi, gerek düzenlenen Türkiye Şampiyonası etaplarında yaşanan başvuru sayısı, gerek illerimizde düzenlenen faaliyetler ve özel turnuvaların sayısı, gerek lisans sayısı, gerek kulüp sayısı ve en önemlisi uluslar arası başarı anlamındada tabloyu net bir şekilde önümüze koymaktadır. Esasında almış olduğumuz geri dönüşler ve yapmış olduğumuz gözlemlerde talep ve ilgi açısından Pool (Cepli) Bilardonunda en az diğerleri kadar önemli bir yere sahip olduğunun hepimiz farkındayız.

TÜRKİYE ŞAMPİYONASI & İL BİRİNCİLİĞİ TURNUVALARI & ÖZEL TURNUVALAR

Pool Bilardo sporcularımız yıl içerisinde resmi anlamda iki Türkiye şampiyonası etabı ve 16 sporcuyla oynanan bir final etabı olmak üzere toplamda üç resmi turnuva oynamaktadır. Kadın, Genç ve Yıldızlarda bu sayı daha düşük. İllerimizde ise Pool Bilardo ile ilgili çok az resmi faaliyet yapılmaktadır. İl Birincilikleri faaliyetleri bazı illerde düzenlensede oyuncularımız açısından herhangi bir oynama zorunluluğunun bulunmaması ve Türkiye Şampiyonalarının açık katılımlı yapılmasından dolayı sporcularımız bu organizasyonları önemseyip katılmamaktadırlar. Özel anlamda ise sporcularımızın yıl içerisinde mücadele edebileceği büyük çapta (32-64 kişilik) 2-3 turnuva düzenlenmektedir. Özetle turnuva azlığından dolayı  birçok oyuncu müsabaka ve turnuva tecrübesini çok az yaşamaktadır.

POOL BİLARDO İL BİRİNCİLİKLERİ  TURNUVALARI

Pool (Cepli) Bilardo kendi içinde 4’e (8 Top – 9 Top – 10 Top – 14.1 Straight Pool) ayrılan ve her disiplinde ayrı ayrı heyecan yaşanan bir branştır. Hepimizin bildiği gibi federasyonların kuruluş amacı, Sporun tanıtımı ve gelişmesini, her yaş gurubunda yapılmasını ve ülke genelinde yaygınlaşmasını sağlamaktır. Buradan hareketle Pool Bilardonun tanıtımı ve yaygınlaşması adına İllerimizde faaliyetlerin artması ve daha sık yapılmasının salonlarımıza gelecek olan hareketliliğin yanında lisanslı sporcu sayımızın artması anlamında da katkı sağlayacağı kanaatindeyiz. Merkez Hakem Kurulunada dolaylı olarak destek sağlayacak olan bu projede eksik olan Pool Bilardo hakem sayımız artacak ve yıl içerisinde düzenlenen bu faaliyetlerde daha sık görev alarak tecrübe kazanmaları ve eksikliklerini gidererek hazır hale gelmeleri sağlanacaktır. Diğer önemli hususta, İllerimizde düzenlenecek olan resmi turnuvaların yıllık faaliyet bütçesinin artmasından tutunda, İl temsilcilerimizin girişimleriyle sporcu kafileleri için Ghsim’den alabilecekleri harcırahta bile etkili olduğunu hepimiz bilmekteyiz.

Diğer taraftan bu organizasyonların illerimizdeki salonlarda duyurulması için gerekli girişimlerin yapılması sadece düzenlenecek olan salon dışında diğer salonlarda da duyuru yapılması, Turnuva Afişi çalışması yapılması, Sosyal Medya vb. iletişim kaynaklarının aktif olarak kullanılması sporumuzun tanıtılıp yaygınlaşmasına zaman içinde olumlu yansıyacağını ümit ediyoruz. Bu konuda destek olmak adına sizlerin uğraşmasına gerek kalmadan her yıl örnek birer afiş tarafımızdan sizlere gönderilecektir. Bu afişler üzerinde gerekli bilgiler alanını doldurmak şartıyla tüm illerimiz aynı afişi kullanabilir veya kendi çalışmalarınızı da yaparak gerek sosyal medya gerekse diğer duyuru araçlarıyla dağıtım yapabilirsiniz.

Sporcularımız açısından İl Birincilikleri Neden Oynansın?

Bilindiği üzere Pool Bilardo genel klasman sıralaması oynanan en son oynanan final etabı dahil üç etap ve üç disiplin sonunda (8 – 9 – 10 Top) alınan puanlara göre oluşturulmaktadır. Tüm etaplarda puanlar sabittir sadece elendiği tura göre değişmektedir ve sıralama oluşturulurken bazen 5-10 puan bile önemli olmaktadır. Bu yüzden İl birinciliği oynayan sporcuların illerinde düzenlenmiş olan faaliyette katılım sayısına göre almış oldukları puanları Türkiye şampiyonası genel klasman puanlamasına ekleyerek oynayan ve oynamayan sporcular arasında bir fark oluşturacağız.

 

Sonuç olarak;

Eksiğiyle fazlasıyla yukarıda bahsettiğimiz tüm bu konulardan dolayı her seviyede sporcumuzun oynamasını Teşvik etmek, Sporumuzu tanıtmak ve daha çok yapılması amacıyla 2017 yılında her ilde en az iki il birinciliği (10 Top ve 9 Top) düzenlenmesi kararı alınmıştır. İl birinciliği müsabakalarının İlk etabının Haziran ayı sonuna kadar (10 Top) olarak, ikinci etabın ise Eylül ayı sonuna kadar (9 Top) disiplini olarak bitecek şekilde planlanması gerekmektedir.

2018 yılı itibariylede, yıl içerisinde planlanan Türkiye Pool Bilardo etaplarından önce tamamlanması şartı ile en az 3 farklı disiplinin oynanacağı “ İl Birinciliği Etapları Serisi “ başlatılacaktır. Bu etaplardan alınan puanlar yine Türkiye Şampiyonası Genel klasman puanlarına eklenecektir.

Kadın, Genç ve Yıldız kategorileri diledikleri takdirde İl Birincilikleri faaliyetlerinde oynayabilirler. Fakat alınan puanlar Genel Klasman puanlarına yansıtılmayacaktır.

Ayrıca; İl birinciliği oynayan sporcular Türkiye Şampiyonası etaplarına “İl Birinciliğine katılan ve katılmayan” olarak farklı ücret ödeyeceklerdir. (Ücret farkı 2018 yılı itibariyle uygulanacaktır.)

Türkiye Şampiyonası 1. Etabına katılmayan sporcularımız iki il birinciliği faaliyetinden en az birine katılması şartıyla İkinci etapta oynayabilecektir.

Değerli İl temsilcilerimizden ricamız salonlara çok yük olmadan (Gerekirse 1 haftaya yayacak şekilde) çalışan veya öğrenci olan sporcularımızı da  (Mesai ve Ders bitimi, Öğle arası vs.) düşünerek bir planlama yapmaları. İl birinciliklerinde katılım sayısı önemli olacaktır, katılan sporcu sayısına göre alınan puanlar Türkiye Şampiyonası genel klasman puanlarına eklenecektir ve 2017 yılında da geçerli olacaktır. Bu yüzden İl temsilcilerimizin lisansı olmayan sporcuları kesinlikle oynatmamalarını ve adaletsizlik olmaması açısından katılım sayısında hassas olmalarını ayrıca rica ediyoruz.

İlinde yeterli katılım sayısını bulamayan veya asgari şartları sağlayamayan sporcular Salon, Pool Bilardo Masası vs. dilediği takdirde kendi seçtiği başka bir ilde bu organizasyonlara katılabilir, fakat bir başka ilde daha oynayamaz.

İl temsilcilerimiz organizasyonun düzenlenmesi, Turnuva tablosu, Puanlama gibi konularda gerekirse aktif olarak oynayan sporcularımız ve salon sahibi diğer arkadaşlarımızdan destek alabilirler. İsim için lütfen benimle irtibata geçin.

Faaliyetlerle ilgili tüm detaylar pool.bilardo.gov.tr adresinden yayınlanmıştır.

Hepinize kolaylıklar diliyor ve destekleriniz için teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Yağmur ARSLAN

TBF Asbaşkanı

İletişim: 0536 326 93 06

E-Posta: ygmrarslan@hotmail.com

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1815 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
2018 Yılı Milli Takım Oyuncularımız
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret13754